5 fräscha sommarparfymer

Tips & Råd

blommaVåren är här och vi går med expressfart mot sommarens glada dagar! Nu är det dags att byta ut sin gamla parfym mot något nytt och somrigt.

Sol på stranden, grillkvällar, bad i havet, picknick i gröngräset och mysiga sommarkvällar. Det är på sommaren livet leker!

Är man singel kanske en dejt stundar bakom hörnet, och då gäller det inte bara att ge ett bra intryck och bjuda på sig själv – att lukta oemotståndligt gott är minst lika viktigt!

Men en god parfym är inte bara för singlar! Även de som har partner vill känna sig attraktiva och dofta som en frisk sommarvind.

De fräschaste tjejparfymerna i sommar

DKNY – Red Delicious
Frisk och exotisk doft av hallon, patchouli och vanilj. Perfekt till mysiga sommarkvällar.

Calvin Klein – One
Fräsch, ren och naturlig doft som passar speciellt bra på våren och sommaren.

Davidoff Cool – Water Game
Härligt somrig doft som för tankarna till soliga stränder med inslag av exotiska frukter och citron.

Elizabeth Arden – Green Tea
Med naturinspirerade toner av citrus, rabarb och ambra förgyller Green Tea sommaren.

Carolina Herrera – Chic
Feminin, livlig och passionerad parfym med av doft apelsinblomma, röd fresia, sandelträ, och vanilj.

Lycka till i jakten på den perfekta doften i sommar.

Och framför allt – Glad sommar på er!

1 Stjärna2 Stjärnor3 Stjärnor4 Stjärnor5 Stjärnor
9 röster, betyg: 2,78 av 5

Skriv en Kommentar